niedziela, 18 marca 2018

[57] "Lekcja martwej mowy" - Paweł Jaszczuk

Autor: Paweł Jaszczuk
Wydawnictwo: Szara Godzina
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 304
Ocena: 9/10


Opis z okładki: Jakub Stern powraca!
Wojna z bolszewikami w 1920 roku, okupacja sowiecka Lwowa w 1939 roku, wydarzenia marcowe oraz interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku, stanowią tło historyczne Lekcji martwej mowy, w którą wplątana została dziennikarska para: Jakub Stern i Wilga de Brie z przedwojennego „Kuriera”. 
Jakub Stern wraca do Lwowa z misją. Po co? Kto mu pomaga, a kto przeszkadza? Czego boi się Gomułka? Czym jeszcze nas zaskoczy nietuzinkowy dziennikarz?
Nowa powieść Pawła Jaszczuka to intrygująca mieszanka sensacji, emocji i tajemnic trzymająca w napięciu do ostatniej strony.








Wiecie jak to jest jak się chodzi do szkoły i nie ma się chęci, ani ochoty na naukę? Zapewne każdy z Was to przeżywa, bądź przeżywał. Ale... Po skończeniu szkoły zaczyna Was interesować tematyka, która do nauki była nudna? Osobiście właśnie przeżywam taki okres. Ostatnimi czasy bardzo często sięgam po powieści historyczne dotyczące różnych okresów i wiecie co? Uwielbiam czytać o tym co było, minęło i już nie wróci. Dlatego też jak nadarzyła mi się okazja sięgnięcia i przeczytania powieści "Lekcja martwej mowy" autorstwa Pawła Jaszczuka byłam przeszczęśliwa, gdyż na moją półkę trafiła kolejna świetna książka opowiadająca o czasach w których żyli nasi przodkowie...

Wydarzenia, które możemy śledzić w powieści "Lekcja martwej mowy" przypadają głównie na rok 1968. Wtedy to poznajemy głównych bohaterów Jakuba Sterna, wykładowce uniwesyteckiego i Wilgę De Brie, redaktorkę jednej z najbardziej znanych francuzkich gazet. Nasi bohaterowie zostają wplątani w intrygę, w której trwa walka na śmierć i życie. Przeszłość naszych bohaterów ma wielki wpływ na to, czy przeżyją.. Czy naszym bohaterom uda się przetrwać we Lwowie?

Paweł Jaszczuk w doskonały sposób ukazuje w swojej powieści to, jak łatwo było można manipulować ludźmi w tamtych czasach. Ludźmi, którzy nie tyle co dla pieniędzy, ale dla kawałka chleba, czy też polepszenia sytuacji swojej rodziny byli w stanie zrobić wszystko. Dosłownie wszystko. Po za tym Paweł Jaszczuk ukazuje nam, że nie tylko manipulacja była na porządku dziennym w tamtym okresie. Mianowicie torturowanie ludzi w celu wydobycia z nich informacji stanowiło nieodłączną część życia większości obywateli.

Żałuję jednak, że nie mogłam najpierw przeczytać poprzednich części o Jakubie Sternie, ale na pewno nadrobię te zaległości w najbliższym czasie, ponieważ ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i naprawdę mam chrapkę na kolejne powieści Pawła Jaszczuka i już nie mogę się doczekać kiedy wpadną one w moje ręce. Autor ten sprawił, że nie tylko pokochałam bohaterów, ale również Lwów, w którym ma miejsce większość wydarzeń. Świetne opisy sprawiły, że powieść czytało się z czystą przyjemnością.


"Lekcja martwej mowy" to powieść, z której możemy dowiedzieć się wiele o życiu w powojennym Lwowie, Warszawie. Paweł Jaszczuk w doskonały sposób obrazuje czytelnikowi życie tamtych czasów. Opisy przyrody, mieszkańców i świata, w którym rozgrywają się wydarzenia książki sprawiają, że nasza wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach. Dlatego też wielki ukłon w stronę autora, który tak doskonale opisał świat przedstawiony w powieści. Dzięki tym opisom mamy wrażenie, że znajdujemy się w centrum wydarzeń, co według mnie jest naprawdę wielką sztuką.

Z całego serca mogę Wam polecić powieść "Lekcja martwej mowy", która już po pierwszych stronach wzbudza w nas niemałe emocji i sprawia, że chcemy więcej, a autor w pełni spełnia nasze oczekiwania dynamicznie rozwijającą się akcją i świetnie wykreowanymi bohaterami. Nie czekajcie ani chwili tylko sięgajcie po tę książkę, a obiecuję Wam, że nie pożałujecie ani jednej chwili jaką spędzicie z tą lekturą. Z każdą kolejną stroną będziecie mieli ochotę na więcej i więcej, a zakończenie powieści, a szczególnie epilog was zaskoczy! Naprawdę warto przeczytać "Lekcję martwej mowy" powieści, która pokazuje czytelnikowi jak ogromny wpływ nasza przeszłość może mieć na naszą przyszłość...

1 komentarz:

  1. Niestety na razie jako uczennica i maturzystka chcę mieć z historią jak najmniej wspólnego, ale w przyszłości, kto wie, może sięgnę po tę serią, szczególnie, że opowiada o ciekawych historycznie czasach. ;)
    Pozdrawiam!
    Zapraszam do mnie

    OdpowiedzUsuń