poniedziałek, 13 lutego 2017

[19] "Podróż Katii" - Fabrizio Silei

Autor: Fabrizio Silei
Tłumaczenie: Wiesława Dzieża
Wydawnictwo: Bernardinum
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 260
Ocena: 8/10

Opis z okładki: "Jedna z tych książek, które porywają od razu, wciągają emocjonalnie dzięki ciekawej życiowej historii i wartkiej, narastającej akcji.

Powieść Fabrizio Silei to książka dla każdego. Opowieść o Katii, czternastoletniej włoskiej dziewczynie, której matka i jej nowy partner życiowy – tajemniczy Vincenzo, zgotowali szybką lekcję dojrzewania, trudną podróż od zakłamania do prawdy, od cwaniactwa i oszustwa do współczucia i pomocy innym. Historia uniwersalna o tym, jak niewinne pragnienie stabilizacji i bliskości kogoś, kto zajmie się dwiema samotnymi kobietami, niepostrzeżenie, powoli i niewinnie zmienia się w życie obciążone oszustwem i cudzą krzywdą".


Sięgając po książkę "Podróż Katii" nie do końca byłam przekonana czy warto ją przeczytać. Chciałam po prostu zapoznać się z twórczością innych pisarzy niż polscy, angielscy, czy amerykańscy. Zamówiłam ją tylko dlatego, że opis mnie zaintrygował i chciałam poznać fabułę tej powieści. Fabrizio Silei sprawił jednak, że się nie zawiodłam. Wręcz zakochałam się w tej książce. Powieść porywająca, wciągająca (również emocjonalnie) od pierwszej strony. Każdy rozdział zostawia nutkę niedosytu. Naprawdę jestem pod wrażeniem! Bardzo się cieszę, że dane było mi przeczytać tę piękną książkę. Fajnie było się zapoznać z włoską twórczością, która na trwałe zostanie w mojej pamięci.
Katia to czternastoletnia włoska dziewczyna, która większość swojego życia spędza w podróży. Jej ojciec zostawił ją i jej matkę. Co więcej nie płaci alimentów, a one nie mają z czego żyć. Wiedzie ona skromne życie u boku swojej matki. Dlatego też podróżują. Mama Katii, Patrycja chce, aby jej córka była szczęśliwa, jednak nie może jej tego zapewnić, bez pracy. 
Z góry zaplanowana podróż okazuję się przynieść niespodzianki. Nieoczekiwanie los sprawia, że na ich drodze pojawia się tajemniczy Vincenzo. Początkowo pomaga w sposób nieznaczny, jednak (jak się można domyśleć) on i Patrycja zakochują się w sobie. Katia bardzo cieszy się z tego powodu, ponieważ Vincenzo (nie ukrywajmy) ma pieniądze i dziewczynka może mieć to o czym zamarzy. Nowe buty, nowy telefon. Jednak nie jest wcale tak kolorowo jak się może wydawać. Początkowo, gdy Katia i jej matka dowiadują się jak zarabia nie jest tak wesoło. Mimo wszystko obie dają się wciągać w te intrygi, obie są dobrymi aktorkami i wspólnymi siłami w ciągu krótkiego czasu mogą zbić fortunę. Niestety sielanka nie potrwa długo. Gdy nasi bohaterowie zatrzymują się we włoskim Palermo wszystko zaczyna się sypać.  Powieść w której kłamstwo pociąga kłamstwo. Intrygi, oszustwa. Zaczyna się niewinnie, jednak jak się okazuje to za mało i trzeba więcej i więcej. Mało tego Fabrizio Silei pokazuje nam jak łatwo zmanipulować osoby, które ufają nam bezgranicznie. 
„– […] Uważacie, że świat dzieli się na uczciwych i oszustów, na złych i dobrych… jak w bajkach.Spojrzałyśmy na niego bez zrozumienia.– Tymczasem, moje panie, wcale tak nie jest, a ten świat jest tak okrutny, że gdziekolwiek się odwrócisz, tam ciebie oszukają”.
Katia w Palermo poznaje przyjaciółkę Federicę, oraz zapoznaje się z uczuciem miłości, gdy zakochuje się w chłopaku, Luce, który wywołuje u niej objawy miłosnej choroby. Dziewczynka bardzo dobrze czuje się w tym miasteczku i nie chce Palermo opuszczać.
"A jednak po raz pierwszy w życiu,nie robiłam nic innego, jak tylko myślałam o nimi byłam pewna, że jestem w nim zakochana. Myśli mi odfruwały podczas lekcji tak, że nawet o naszych grach z Vicenzo już nie myślałam". 
Książkę mogę polecić z całego serca. Jest to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać, aby się przekonać jaka jest dobra. Książka o której trudno zapomnieć, trudno się z nią rozstać. Szybka akcja, świetna fabuła, bohaterowie z idealnie dopasowanymi charakterami. Powieść wciągająca, wręcz nie można się od niej oderwać nawet na chwilę. Jedna z lepszych książek, które znajdują się w mojej biblioteczce. Zupełnie inna historia niż wszystkie mi znane, wręcz nietuzinkowa, co czyni ją taką niezwykłą.Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi sztukater.pl

4 komentarze:

 1. Mimo pozytywnej opinie, jednak książka mnie nie zachęca. :/
  Pozdrawiam
  Biblioteka Tajemnic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swój gust :)

   Pozdrawiam, dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 2. Książka wydaje się fajna i lekka, choć jej okładka to dno. Może kiedyś sięgnę, kiedy będę miała ochotę na coś od innych autorów, ale na razie sobie daruję.
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka rzeczywiście nie wypał, jednak powieść polecam :)

   Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń