poniedziałek, 22 maja 2017

[35] "Sekta diabła" - Stanisław Wotowski

Autor: Stanisław Wotowski
Wydawnictwo: CM
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 165
Ocena: 7/10
Opis z okładki: Warszawa, przełom lat 20. i 30. XX w. W stolicy działa prężnie sekta okultystyczna niejakiego Kunar Thavy, człowieka o (podobno) nadprzyrodzonych zdolnościach. Sekta szczególnie zabiega o młode nieświadome niczego panny z dużym majątkiem. Kilka z nich już popełniło samobójstwo. Pewnego dnia panna Mura otrzymuje list z czarnym trójkątem - symbolem sekty. Jej narzeczony, czując zagrożenie, zwraca się z tą sprawą do detektywa-okultysty, niejakiego Różyca. Sekta Diabła to powieść oparta na faktach. Na końcu książki podajemy „klucz postaci”."Sekta diabła" autorstwa Stanisława Antoniego Wotowskiego to  jedna z lepszych książek z jakimi miałam okazję się spotkać. Szczególnie jeśli chodzi o autorów tworzących we wczesnych latach wieku XX. Szczerze mogę przyznać, że książka jest świetna i naprawdę bardzo wciągająca. Nie spodziewałam się tak dobrej pozycji jednak zostałam bardzo mile i pozytywnie zaskoczona i mogę powiedzieć, że jak tylko będę miała możliwość to sięgnę po kolejne pozycje tego autora. Mimo, że jest to krótka historia to naprawdę wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Jestem bardzo zadowolona, że było mi dane zapoznać się z twórczością Stanisława A. Wotowskiego. Jak na kryminał z czasów początku wieku dwudziestego mogę przyznać, że naprawdę świetna i momentami zaskakująca, oczywiście pozytywnie.
"Mura pozostała sama. Targały nią najprzeróżniejsze uczucia. I niepokój. I ciekawość. I duma. Przede wszystkim duma. Po tylu zachodach i staraniach zostanie nareszcie członkiem tajemniczego związku "Braci i Sióstr Odrodzonych", do którego tak ciężko się dostać. Pozna tajemnice, które rzadko komu dane jest poznać. Stanie się istotą wyższą, nie zwykłą światową panną".
Grodecki zaczyna podejrzewać, że jego narzeczona Mura Rostafińska może mieć poważne kłopoty, jednak nie spodziewa się w jakim niebezpieczeństwie może się ona znajdować. Mura dostaje tajemniczy list oznakowany czarnym trójkątem odwrócony podstawą do góry, który jest symbolem Sekty Diabła, bądź też tak zwanym związkiem "Braci i Sióstr Odrodzonych". Przywódcą tego "stowarzyszenia" jest niejaki doktor Wryński, zwany Kunar Thavą, który obdarzony jest ponadprzeciętnymi zdolnościami. Wryński szczególnie stara się, aby do jego bractwa dołączały młode dziewczęta z pokaźnym majątkiem. Niestety kilka z nich popełniło samobójstwo, a przy ich zwłokach znaleziono symbol czarnego trójkąta odwróconego podstawą do góry... Grodecki wyczuwając czyhające na Murę niebezpieczeństwo zwraca się z prośbą o pomoc do okultysty Różyca. Jednak czy nie będzie za późno? Czy Grodeckiemu uda się uratować ukochaną?

Świetny kryminał rozgrywający się w Warszawie w okresie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Akcja od początku do końca nie zwalnia tempa. Książkę czyta się bardzo szybko, można rzec, że jednym tchem. Fabuła wydarzeń współgra ze sobą idealnie. Wszystkie wątki mają ze sobą coś wspólnego, co daje efekt spójności całej powieści. Ponadto Stanisław Antoni Wotowski nie zawarł w powieści długich, zbędnych opisów (których nienawidzę) dzięki czemu akcja nie zwalnia ani na chwilę, książka nie jest nudna, jest wręcz napisana precyzyjnie. Dużym plusem autora jest również kreacja postaci, które są bardzo wyraziste. Mura młoda, naiwna dziewczyna, która za możliwość wstąpienia w kręgi związku jest w stanie poświęcić wszystko. Wryński starszy człowiek, jednak przeraża swą bezwzględnością i oddaniem swojemu "bogu". Grodecki za wszelką cenę stara się uratować swoją narzeczoną i wyrwać ze szponów ciemnych mocy. Różyc natomiast jest mocno zdeterminowany, aby pokonać Wryńskiego. Dużą zaletą powieści "Sekta diabła" jest również to, że w sposób dobitny i zrozumiały zostało przedstawione wewnętrzne funkcjonowanie sekty, opisy "obrzędów" odbywających się w obrębie tego związku. Takie opisanie wewnętrznej działalności sekty, jak również początków jej istnienia można powiedzieć, że jest przestrogą (może nie dla nas), ale dla ludzi żyjących w czasach wydania "Sekty diabła" to książka na pewno taką przestrogą była. Ponieważ jest to powieść oparta na faktach to plusem jest również to, że na końcu książki znajdują się objaśnienie pierwowzorów postaci z powieści "Sekta diabła".Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi sztukater.pl

7 komentarzy:

 1. Taka książka przeszłaby mi koło nosa, bo okładka wzroku nie przyciąga. Opisałaś ją bardzo dobrze, aż chcę się ją czytać od razu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż sam temat sekty trochę przeraża...

   Usuń
  2. Wiem, że okładka nie jest szałowa, jednak przeczytać ją warto :)

   Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam cieplutko! :)

   Usuń
 2. Kurcze, nie Spodziewała bym się po tak (nie oszukujmy się) szpetnej oprawie, tak ciekawego wnętrza! Muszę poszperać za nią gdzieś w bibliotece ;)
  Wiesz co, o wiele lepiej by się ciebie czytało, gdybyś podzieliła te zalety na osobne akapity ;) co nie znaczy, że teraz czytało mi się źle ;>
  Pozdrawiam!
  Q.

  Otwórz Drzwi do Innego Wymiaru :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uwagi i postaram się to zmienić pisząc najbliższe recenzję. Cieszę się, że zainteresowałam tą lekturą :)

   Pozdrawiam Serdecznie! :)

   Usuń
 3. Wydaje się niezwykle ciekawa 😊 I tak jak koleżanki pisały wcześniej - okładka na pewno nie przyciągnęłaby mnie do niej. Kolejny przykład, że nie należy oceniac książki po okładce - bardzo chętnie się z nią zapoznam 😊
  Pozdrawiam serdecznie 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej polecam, może i krótka lektura na jeden wieczór, jednak bardzo wciągająca :)

   Pozdrawiam gorąco!:)

   Usuń