czwartek, 15 listopada 2018

Top 5 książek na 100-lecie odzyskania niepodległości


Witam serdecznie kochani czytelnicy,

w związku z tym, że 11-go listopada 2018 roku minęła setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dzisiaj po raz kolejny przychodzę do Was z nie recenzenckim postem! Pragnę Wam przedstawić książki historyczne, które dogłębnie poruszyły serce moje jak i zapewne nie jednego odbiorcy. To mój pierwszy post w klimacie "top 5", ale jeżeli Wam się spodoba to na pewno będzie ich więcej. Także zachęcam do zapoznania się z pięcioma książkami opowiadającymi o tragicznej historii Polski. 1. "Wspomnienia Szarego"


Pierwszą powieścią, o której chcę Wam wspomnieć to książka "Wspomnienia Szarego". Jest to autobiografia Antoniego Hedy-Szarego, legendy Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki umiejętnością organizacyjnym, pomysłowości i zaangażowaniu w przeprowadzane akcje "Szary" uznawany jest za żołnierza niezłomnego. Ta książka ukazuje czytelnikowi okrucieństwo, rozpacz i bezsilność czasów II wojny światowej. 
Ponadto lektura ta ukazuje życie partyzantów od wewnątrz, więc jeżeli interesuje Was taka tematyka to z całego serca tę powieść Wam polecam!

Link do recenzji:2. "Córka cieni. Siedem szmacianych dat"


Kolejną książką, którą bardzo polecam Wam do przeczytania to powieść Ewy Cielesz (a dokładniej całą trylogię "Córka cieni"). Książki z tej serii opowiadają o losach Magdaleny, Piotra i Julianny, które poznajemy od czasów przedwojennych, wojnę, aż po teraźniejszość. Jest to książka obyczajowo-historyczna, która ukazuje ciężkie warunki życia w okresie wojny. Lektura ta pokazuje brutalność banderowców, którzy napadali na Polaków. Niektóre opisy wręcz budzą w czytelniku odrazę. Nie jesteśmy w stanie pojąć jak człowiek może stać się tak okrutną bestią...

Link do recenzji: 3. "Józefa Lis-Błońska. Ucieczka z twierdzy Bobrujsk"Trzecią książką, która nawiązuję do tematyki wojennej to powieść autorstwa Marii Weber. Niestety mi ta książka do gustu nie przypadła, ale może Wy zdecydujecie się po nią sięgnąć i może na Was zrobi ona wrażenie. Ta lektura opowiada o losach Józefy Lis-Błońskiej, która dwukrotnie walczyła o odzyskanie niepodległości. Józefa była bohaterką narodową. Wielka patriotka, która całe życie poświęciła Polsce. Mimo gróźb rozstrzelania ona była niezłomna. 

Link do recenzji: 4. "Oprawcy. Zbrodnie bez kary"


Czwartą pozycją jaką chcę Wam zaprezentować to książka autorstwa Tadeusza M. Płużańskiego, w której ukazany jest obraz brutalności wojennych oprawców. Od razu ostrzegam, że jest to powieść, która jest bardzo trudna w odbiorze. Autor opisuje wydarzenia oparte na faktach, poparte komentarzami osób, które przeżyły to nieludzkie traktowanie. Mimo poruszonej tutaj ciężkiej tematyki i opisanych okropieństw jakie człowiek był w stanie drugiemu człowiekowi wyrządzić to ta książka zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Link do recenzji: 


5. "Zanim nadejdzie jutro. Podróż do krainy umarłych"Ostatnią książkę, którą chcę Wam polecić to powieść Joanny Jax, która ukazuje nam beztroskie, międzywojenne życie Polaków. Autorka pokazuje czytelnikowi jak bardzo w ciągu zaledwie kilkunastu minut mogą zmienić się losy ludzi. Joanna Jax w tej lekturze przedstawia nam bohaterów z różnych środowisk i warstw społecznych. Ukazuje nam, że w obliczu wojny nie liczy się to, czy jesteś biedny, bogaty, młody, czy stary. Wojna jest bezwzględna wobec wszystkich.

Recenzja na blogu niebawem.

Link do recenzji: 

Przedstawię Wam wiersz, który wywarł na mnie ogromne wrażenie. Pierwszy raz miałam okazję poznać go w liceum i od tamtego czasu cały czas mam go wyrytego głęboko w sercu:

"Elegia o... [chłopcu polskim]"

Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółe ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.

Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło? 
~Krzysztof Kamil BaczyńskiNa koniec mam do Ciebie ogromną prośbę. Nie zapominaj o bohaterach narodowych. Nie zapominaj, że dzięki nim żyjesz teraz w wolnym kraju. Pamiętaj skąd pochodzisz. Pamiętaj o tym ile nasza ojczyzna się wycierpiała...


Jeżeli ten post się Wam spodobał to zostawcie znak po sobie! Niedługo kolejne posty z serii "Top 5" i nie będą dotyczyły jedynie książek... Śledźcie bloga i czekajcie na nowości! ;)

5 komentarzy:

 1. Super postów! Brakuje takich w społeczności book blogerów. :)

  http://hiddenxguns.blogspot.com/ - zapraszam do siebie. xx

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Wspomnienia Szarego" to powieść naprawdę godna uwagi :)

   Dziękuję za polecenie książki!
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tych książkach, znałam tylko nazwisko Płużańskiego. Wydaje się, że cala piątka to ogromnie interesujące pozycje. Może kiedyś sięgnę...
  Strasznie mi się podoba Twoje zaangażowanie w sprawy polskie i Twój sposób pisania. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za ciepłe słowa.

   Również pozdrawiam :)

   Usuń